Maszyny przeznaczone do pracy na wysokości z powodzeniem zastępują drabiny i rusztowania. Dlaczego? Przede wszystkim pozwalają na wygodniejszą, bezpieczniejszą pracę, a jednocześnie da się je szybko przestawić albo przesunąć ich platformy robocze względem np. ściany budynku. W zależności od sposobu przemieszczania zwyżek wyróżniamy podnośniki samojezdne, holowane i na przyczepach. Czym charakteryzują się te ostatnie?

Sprzęt do pracy na wysokości musi być dostosowany do oczekiwań użytkowników. Ładowarki teleskopowe, podnośniki koszowe i inne podesty ruchome powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale jednocześnie bezpieczne.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli zwyżek o różnych typach ramion i napędów, udźwigach, wysięgach bocznych, rozmiarach i wysokościach podnoszenia, dlatego bez problemu da się znaleźć model pasujący do potrzeb konkretnej firmy.

A co ze sposobem przemieszczania podnośników?

Podział podnośników ze względu na sposób przemieszczania

Ze względu na sposób przemieszczania zwyżki dzielimy na:

  • samojezdne – z napędem elektrycznym lub spalinowym na dwa albo cztery koła; te dopuszczone są do ruchu drogowego;
  • holowane – wyposażone w koła, ale pozbawione własnego źródła zasilania; żeby je przetransportować z miejsca na miejsce, konieczny jest samochód;
  • na przyczepach – nie mają kół ani źródeł zasilania; żeby je przewieźć, trzeba użyć przyczepy.

Zwyżki na przyczepach – typy ramion

Wszystkie rodzaje zwyżek, w tym te na przyczepach, da się kupić albo wynająć z różnymi wysięgnikami. Wysięgnik, czyli ramię, może mieć konstrukcję:

  • teleskopową – składa się z kilku segmentów, które chowają się jeden w drugim jak teleskop; tego typu konstrukcje pozwalają sięgać daleko i wysoko;
  • nożycową – ramię to mechanizm rozkładanych nożyc, które poruszają platformą wyłącznie w górę i w dół; są wyjątkowo stabilne i mają duży udźwig;
  • przegubową – wysięgnik ma punkty ruchome w kilku miejscach, które umożliwiają zginanie ramienia pod wieloma kątami; tego typu konstrukcje poruszają się w płaszczyznach pionowej i poziomej; sprawdzają się wtedy, gdy trzeba ominąć przeszkody, żeby sięgnąć w trudno dostępne miejsca.

Zwyżki o różnych typach ramion wynajmuje i sprzedaje m.in. firma Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl) działająca w Polsce od 2008, a na świecie od 1968 roku.

Jakie są zalety podnośników na przyczepach?

Dlaczego niektórzy wybierają podnośniki na przyczepach, a nie np. samojezdne? Ponieważ te na przyczepach mają niewielką masę własną i wymiary. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wjazd ciężką maszyną nie byłby możliwy.

Co ważne, przyczepa jest potrzebna wyłącznie do transportu maszyny, ale nie do jej pracy. Podnośniki mogą stać samodzielnie dzięki stabilizatorom – pająkom – nawet na bardzo nierównym gruncie i w wąskich przestrzeniach, bo rozstaw podpór da się regulować.

W związku z tym, że nie mają własnego napędu, sprawdzają się zarówno przy pracach prowadzonych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Ich dodatkową zaletą jest prostota – brak skomplikowanych mechanizmów ułatwia serwisowanie i gwarantuje bezawaryjność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =