Ilość możliwych zastosowań stali wydaje się nie mieć końca. Jednak w każdym przypadku należy nadać materiałowi określonych właściwości fizykochemicznych. Ulepszanie pierwotnego surowca odbywa się przy wykorzystaniu zaawansowanych procedur technologicznych o doskonałej precyzji. Dziś weźmiemy na warsztat proces nawęglania. Na czym polega ta technika? Jakie metody możemy wyróżnić w jej ramach?

Różne metody nawęglania – co warto o nich wiedzieć?

Dodawanie węgla do stalowej bryły ma udowodnioną skuteczność w poprawie wytrzymałości surowca w toku dalszego użytkowania. Istnieje szerokie spektrum technik, jakie gwarantują przeprowadzenie tego procesu zgodnie z oczekiwaniami zespołu inżynierów.

Pierwszą z nich stanowi gazowe nawęglanie stali. W tej metodzie stal poddawana jest działaniu gazu węglowego lub propanu, które reaguje z powierzchnią surowca i wprowadza węgiel do wnętrza. W ciągu tej obróbki dany materiał należy umieścić w tzw. środowisku gazowym w specjalistycznym piecu przeponowym.

Drugą metodą jest nawęglanie płynne, gdzie stal zanurza się w płynnych związkach węgla i podgrzewa do zadanej temperatury. Opary cieczy i zawarte w nich cząsteczki węgla, po osiągnięciu 850 stopni, z łatwością przenikają przez mikrootwory w stalowej bryle i dokonują spodziewanego wzmocnienia.

Nawęglanie proszkowe, jako kolejna opcja obróbki, polega na umieszczeniu przedmiotu w środowisku przepełnionym sproszkowanym węglem drzewnym i węglanem baru. Ta metoda ma charakter procedury cieplno-chemicznej, co oznacza, że proces zachodzi w momencie osiągnięcia bardzo wysokiej temperatury.

W ostatnim czasie ogromną popularność zdobywa nawęglanie próżniowe. Dzięki piecom o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego specjalistyczne firmy oferują usługi nawęglania wolne od ryzyka utlenień i odkształceń materiałowych. Stal umieszczona w środowisku metanu i przy obniżonym ciśnieniu absorbuje cząsteczki węgla znacznie szybciej. Dlatego technika próżniowa cieszy się sporym uznaniem za skuteczność i krótki czas realizacji.

Czym jest odpuszczanie stali?

Mówiąc o nawęglaniu, musimy jeszcze wspomnieć o procesie, jaki zawsze następuje po obróbce cieplnej lub cieplno-chemicznej. Chodzi tutaj o odpuszczanie stali. Hartowanie dowolnego materiału wywołuje szereg przejściowych naprężeń. Zbyt szybkie przejście do fazy użytkowej zniwelowałoby zalety wzmacniania materiału. Dlatego właśnie do pozbycia się naprężeń hartowniczych należy podchodzić z najwyższą starannością.

Odpuszczanie to nic innego jak kilkukrotne podniesienie temperatury przedmiotu i jego wystudzenie. Zastosowanie technologii próżniowej dodatkowo eliminuje zjawisko utleniania. Samo odpuszczanie stali dzieli się na niskie, średnie i wysokie. Poszczególne metody różnią się efektem w postaci skali twardości i elastyczności gotowego materiału.

Nawęglanie i odpuszczanie w ofercie Sacher

Skorzystaj z zaawansowanego parku maszynowego Sacher i przeprowadź nawęglanie stali próżniowe z niedoścignioną precyzją. Wejdź na stronę https://sacher-cnc.com/pl/, gdzie znajdziesz szczegółowy opis oferty hartowania materiałów ze stali, dzięki któremu zmaksymalizujesz własną wydajność produkcyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + 4 =