Przetwornica to sterownik, który steruje pracą silnika elektrycznego poprzez zmianę częstotliwości oraz napięcia zasilania. Regulacja prędkości obrotowej pozwala oszczędzić energię oraz zwiększyć wydajność pracy, jak jednak wybrać właściwe urządzenie do tego zadania?

Dlaczego warto zainwestować w przetwornicę?

Przetwornica częstotliwości umożliwia regulowanie prędkości obrotowej silnika i kontroluje jego rozpędzanie oraz zwalnianie. Poprawia to wydajność całego systemu oraz pomaga zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, pozytywnie wpływa także na żywotność samego silnika. Najczęściej przetwornice częstotliwości wykorzystywane są do sterowania pompami, sprężarkami i wentylatorami, dzięki czemu urządzenia te są cichsze, bardziej efektywne, a użytkownik ma większą kontrolę nad ich działaniem. Przetwornice częstotliwości często nazywane są też inwerterami albo falownikami.

Wybór odpowiedniej przetwornicy zależy oczywiście od jej parametrów. Dane przetwornicy trzeba porównać z danymi na tabliczce znamionowej silnika, bo od tego zależy, czy wskazane będzie użycie przetwornicy jednofazowej czy trójfazowej. Przemiennik częstotliwości powinien zapewniać także stabilizację napięcia, co ochroni urządzenia przed negatywnymi skutkami skoków napięć. Warto też sprawdzić, w jakim środowisku przetwornica będzie pracować i na jakie niekorzystne czynniki zewnętrzne zostanie narażona.

Jaka przetwornica będzie odpowiednia?

Przetwornica Enar dostępna na Msv24.pl jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem. Ze względu na kompaktowe rozmiary i walizkową obudowę można ją łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Kabel jest wystarczająco długi, by bez problemu podłączyć urządzenie do źródła zasilania, a stabilne nóżki ułatwiają prawidłowe ustawienie przetwornicy i chronią przed upadkiem.

Obudowa jest odporna na wstrząsy, uderzenia i rozpryski, więc można z przetwornicy korzystać także w trudnych warunkach. Przetwornica jest też wyposażona w wyłącznik z zabezpieczeniem termicznym, co chroni przed niebezpiecznym przegrzaniem. Jej moc wejściowa to 2 kW, moc wyjścia to 1,6 kVA, 23 A, natomiast częstotliwość wejścia i wyjścia to odpowiednio 50 Hz i 200 Hz. Urządzenie ma dwa wyjścia oraz wtyczkę 5-bolcową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + dziesięć =