Boisz się, że jak dziecko usiądzie na siodełku, to już go nigdy nie dogonisz? Słusznie! Rowerki biegowe cieszą się dużym powodzeniem wśród najmłodszych użytkowników, dla których największą frajdą jest powiew powietrza we włosach podczas pędzenia po chodniku. Czy warto sprezentować dziecku rowerek biegowy? Odpowiadamy.

Jak wybrać rowerek biegowy:

 • Rowerek biegowy a klasyczny
 • Zalety rowerków biegowych
 • Wybór rowerka biegowego dla dziecka
 • Rowerki biegowe Cruzee

Rowerek biegowy – czym różni się od klasycznego? 

Najważniejszą różnicą między rowerkiem biegowym a klasycznym można zauważyć już na pierwszy rzut oka. Pierwszy z nich nie ma bowiem pedałów, a jego siedzisko znajduje się niżej niż zwykle – konstrukcja kierownicy, ramy i kół wygląda jednak podobnie. Taka budowa determinuje sposób użytkowania rowerka, gdyż wymaga odpychania się od ziemi nogami, na trochę podobnej zasadzie, jak w przypadku hulajnogi.

Rowerek biegowy to zabawka zalecana dla dzieci od 2. do 5. roku życia. Ta granica wiekowa doskonale odpowiada umiejętnościom, jakimi powinno już dysponować dziecko w tym wieku. O ile zabawka ta jest stosowana pod kontrolą rodzica, powinna być w zupełności bezpieczna dla dziecka.

Jakie są zalety rowerków biegowych? 

Dzieci kochają rowerki biegowe, bo oznaczają dla nich mnóstwo świetnej zabawy na świeżym powietrzu. A jakie są ich zalety z punktu widzenia rodzica? Do najważniejszych należą:

 • poprawa motoryki dużej, np. koordynacji między oczami wodzącymi za celem widniejącym w oddali, rękami ściskającymi kierownicę i nogami napędzającymi rowerek,
 • wzmocnienie zmysłu równowagi, dzięki czemu przesiadka na “dorosły rower” będzie łatwiejsza,
 • ćwiczenie reakcji zależnych, np. przechylania ciała podczas skręcania, a także wyczucia odległości,
 • nauka podejmowania szybkich decyzji,
 • nauka samodzielności i wiary we własne umiejętności, które zaprocentują w przyszłości.

Jak wybrać odpowiedni rowerek biegowy dla dziecka? 

Aby rowerek biegowy spełnił swoją funkcję, musi zostać dobrze wybrany. Przed zakupem zwróć uwagę na następujące funkcje:

 • możliwość regulacji wysokości – dzięki temu posłuży przez dłuższy czas,
 • lekkość konstrukcji – podnoszenie go z ziemi i utrzymywanie w pionie nie powinno stanowić problemu dla dziecka,
 • wielkość kół – optymalnym wyborem będą te o średnicy 10” i 12 “,
 • materiał wykonania kół – do wyboru są piankowe i pompowane. Pierwsze z nich uchodzą za trwalsze i lepiej radzące sobie na nierównej nawierzchni.

Rowerki biegowe Cruzee – czym się wyróżniają?

Modele idealnie wpisujące się w powyższe założenia znajdziesz w asortymencie marki Cruzee. Amerykański producent nie od dziś jest ulubieńcem rodziców, którzy doceniają go przede wszystkim za to, że modele rosną  wraz z młodym użytkownikiem. Za sprawą regulacji wysokości siodełka i kierownicy są idealne dla dzieci od 18. miesiąca do 5. roku życia.

Z punktu widzenia dziecka rowerek biegowy Cruzee wyróżnia się ultralekką wagą (1,9 kg), dzięki czemu manewrowanie nim jest proste. Niskoprofilowe śruby nie kaleczą kostek podczas jazdy. Piankowe opony 12” radzą sobie doskonale z każdym podłożem – trawą, żwirem lub asfaltem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + jedenaście =