Hale stalowe służące za magazyny, obiekty produkcyjne czy logistyczne powoli stają się standardem. Wynika to przede wszystkim ze stosunkowo niskich kosztów inwestycji, możliwości łatwej przebudowy lub rozbudowy oraz szybkiego tempa powstawania tego typu hal. A co z obiektami sportowymi i widowiskowo-sportowymi? Te również coraz częściej oparte są na konstrukcjach stalowych. Czy to faktycznie dobre rozwiązanie?

Hale stalowe powoli zastępują obiekty murowane. Firmy, które potrzebują przestrzeni na magazynowanie materiałów czy prowadzenie procesów produkcyjnych, decydują się na wybór konstrukcji stalowych z kilku powodów wspomnianych we wstępie. Dla większości najważniejszym argumentem są niższe koszty budowy i eksploatacji w porównaniu do budynków stawianych z wykorzystaniem tradycyjnych technologii. Trudno się temu dziwić. Jeśli hala przemysłowa może być kilkukrotnie tańsza, a przy tym oddana do użytkowania w krótkim czasie, decyzja wydaje się prosta.

A jak to wygląda w przypadku hal sportowych?

Dlaczego buduje się sportowe hale stalowe?

Zazwyczaj nie chodzi głównie o kwestię kosztów inwestycji, chociaż te też mają znaczenie, a o możliwości adaptacyjne i tempo prac. Hale przemysłowe, do których zalicza się obiekty sportowe, przeważnie mają konstrukcję nośną składającą się z prefabrykowanych słupów żelbetowych i stalowych dźwigarów kratowych. Te rozwiązania pozwalają uzyskać duże szerokości nawet wtedy, gdy nie zastosuje się dodatkowych podpór pośrednich. Dzięki temu możliwe jest uprawianie wielu różnych dyscyplin sportowych i aranżowanie przestrzeni w środku obiektu zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Hale stalowe – konstrukcje stalowe i hybrydowe – mają tę przewagę nad murowanymi, że da się je łatwo rozbudować lub przebudować. Gdy niezbędna jest dodatkowa przestrzeń, można ją stworzyć bez większych problemów i ponoszenia dużych kosztów.

Jednocześnie hale stalowe sportowe powstają szybciej niż ich odpowiedniki wykonywane w tradycyjnej technologii. Co to oznacza w praktyce? Można je szybciej użytkować i na nich zarabiać, więc koszty inwestycji zwracają się w krótszym czasie. Dlatego budownictwo przemysłowe chętnie wykorzystuje konstrukcje stalowe.

Na co zwraca się uwagę przy projektowaniu stalowych hal sportowych?

Projektując obiekty logistyczne, hale magazynowe czy produkcyjne, zwraca się uwagę na nieco inne kwestie niż przy planowaniu hal sportowych. W tym ostatnim przypadku trzeba się skupić na zapewnieniu komfortu użytkowania, wyborze najlepszej izolacji ułatwiającej utrzymanie temperatury w budynku na odpowiednim poziomie, doborze technologii wykonania posadzki w zależności od przeznaczenia hali, a także doświetleniu obiektu światłem dziennym.

Jednocześnie należy pamiętać o konieczności dostosowania budynku do restrykcyjnych norm budowlanych oraz przeciwpożarowych, żeby zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom.

Projektowaniem i budowaniem hal stalowych, także sportowych, zajmuje się m.in. firma Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × trzy =